Home>>Projeler>>Python ile ASCII Art | pyftext
ProjelerPython

Python ile ASCII Art | pyftext

Herkese merhaba. Bu yazıda Python ile ASCII Art için yazdığım pyftext adlı modülü tanıtacağım.

ASCII Nedir?

ASCII, Girdiğimiz karakterleri bilgisayar dilindeki temsil edilme şeklidir. Yani bilgisayarımızın o karakteri, harfi veya rakamı belleğinde saklama biçimidir. Açılımı ASCII (American Standard Code for Information Interchange) olan bu sistem latin alfabesi üzerine kurulu 7 bitlik bir karakter kümesidir. İlk kez 1963 yılında ANSI tarafından standart olarak sunulmuştur.

ASCII’de 33 tane basılmayan kontrol karakteri ve 95 tane basılan karakter bulunur. Kontrol karakterleri metnin akışını kontrol eden, ekranda çıkmayan karakterlerdir. Basılan karakterler ise ekranda görünen, okuduğumuz metni oluşturan karakterlerdir. ASCII’nin basılan karakterleri aşağıda belirtilmiştir.

ASCII Art Nedir?

ASCII art ya da ASCII sanatı, bilgisayarlar ile yapılan bir grafik tasarım tekniğidir. Bu teknikte yapıtları oluşturmak için ASCII standart karakterleri kullanılır. ASCII için herhangi bir metin düzenleyici kullanılabilir.

ASCII sanatının temeli daktilo sanatına dayanır.Daktilo sanatı 1867’de başlayan ve sanatçıların daktilo ile görsel sanat oluşturdukları bir çeşit sanat olup, bilgisayarların ve metin düzenleyicilerin yaygınlaşması ile yerini ASCII sanatına bırakmıştır.

Günümüz forumlarının temeli olan Bilgisayarlı Bilgi sistemi Monochrome BBS ASCII sanatının 1980’lerdeki başlangıcını oluşturur. Doksanlı yıllarda yaygın kullanılmaya başlanılan kişisel bilgisayar ile daha da yaygınlaşmıştır

pyftext Modülü

Python’da Ascii art konusunda çok başarılı ve yaygın modüller var. Açıkçası bu modülü yazmak aklımda yoktu. Deneme amaçlı yapmıştım, baktım ki kullanışlı veya örnek olabilir, bu yüzden paket olarak yayımladım ve şuanda makalesini okuyorsunuz.

Modüle ulaşmak için: githubpypi

Kurulum;

pip install pyftext

Kullanım örneği;

from pyftext import Text

metin = Text(text="YAZILIM FURYASI", fontsize=10)
metin.rastgele()

Çıktı:

rastgele() fonksiyonunda, Windows’da kullanılan standart yazı tipleri bulunuyor. Rastgele şekilde karakter(#,$,| vb.) ile yazı sitili atar.

yaz() fonksiyonunda ise belirlediğim standart yazı tipini kullanır. text, karakter, fontsize argümanlarını girerek yazınızı oluşturabiliriz.

Ayrıyeten minimum 5, maksimum 100 karakter yüksekliğinde piramit de oluşturabiliyoruz.

Örnek;

from pyftext import Piramit

pr = Piramit(karakter="#", height=10, yazi="YAZILIM FURYASI")
pr.full_pyramid()
pr.double()
pr.half()

Çıktı;
Piramitin tam ortasına yazı yazmak için yazi argümanını eklememiz yetiyor.

Yakın zamanlarda resim Ascii Art’a dönüştürme güncellemesini yayımlayacağım.

Diğer projelere ulaşmak için tıklayın.

Instagram Hesabım için tıklayın.

Adblock Detected

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi destekleyin.

Refresh Page